ВИДЕО: Мицкоски и Заев се сретнаа на пет минути – немале што да си кажат

Од:

„Средбата траеше кратко, немавме што да си кажеме“, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по неколкуминутните разговори со премиерот Зоран Заев во Владата. Тој рече дека средбата била куса, бидејќи темата била исцрпена за овие дена и тој немал што повеќе да додаде од она што го изнесе на прес-конференции деновиве.

„Ова е договор за капитулација, тој ни беше предаден на ВМРО-ДПМНЕ, утре ќе помине на владина седница и ќе биде декласифициран. Ние допрва ќе го анализираме, а и јавноста ќе може да го види. Договорот прво ќе го разгледаме внатрепартиски, ќе го анализираме во сите партиски тела. Ќе се консултираме и со верските заедници, МАНУ, ќе повикаме на консултација и други општествени групи, така што би сакале еден поирок дијапазон на милења да собереме во наредниот период“, изјави Мицкоски по средбата.

Во врска со средбата со Иванов тој информираше дека размениле мислења околу договорот. Од Иванов бил информиран дека тој денеска ќе има обраќање до јавноста.

Галена Николовска Ризвановиќ

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Заев: Истрагата за „Рекет“ води кај Мицкоски

Ана Ололовска

Мицкоски: За правдата не планирам компромис, нема ново Пржино

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Мицкоски: Ако сум зел пари од Кичеец, не треба Рускоска да ме спроведе, сам ќе се пријавам во притвор

Габриела Димковиќ-Мишевска

ЗНМ: Осуда на Мицкоски за објавата со која етикетира новинари на 1ТВ

А1он

Кекеновски: Галиба нешто се случува со овој Мицкоски

Татјана Ташкова

(ВИДЕО) Мицкоски: Заев само требаше да каже се срамам и веднаш ја напуштам функцијата

Ана Ололовска