Мицкоски: Власта не ги решава проблемите на земјоделците

Од:

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф. д-р Христијан Мицкоски заедно со Цветан Трипуновски, претседател на комисија за земјоделство, шумарство и водостопанство на партијата, денеска остварија средба во оризопроизводителите од општина Чешиново Облешево.

На средбата се разговараше за актуелна состојба во земјоделството, како и проблемите со кои се соочуваат оризопроизводотелите.

Од страна на оризопроизводителите беше потенцирано дека цената по која се откупува оризот е далеку под рентабилната цена, како и дека се доцни со исплата на основните субвенции и дополнителните мерки за оваа категорија, укажувајќи дека се на работ на егзистенција.

Оризопроизводителите се пожалија дека проблемите со откупот и цената се наталожуваат бидејќи владата на СДСМ е незаинтересирана и нема слух за решавање на нивните проблеми со кои се соочуваат.

Оризопроизводителите побараа законски измени во Законот за стокови резерви за да оризот да се откупува за стоковите резерви како би им се помогнало на големиот дел на оризопроизводителите.

Претседателот Мицкоски потенцираше дека новата влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе понуди мерки кои ќе значат враќање на достоинството, вреднување на нивниот труд и мака, и излез од тешката ситуација во која ги донесе власта, не само на оризопроизводителите туку и на сите земјоделци во државата.

Би можело да ве интересира

Мицкоски до Ковачевски: Го вовлекуваш своето семејство во политички невкусни шеги, друг пат пред да кажеш нешто размисли

Ана Ололовска

Ковачевски: Мицкоски е како мојот внук, бара да му купам Плејстејшн наместо да се фати за работа

Орце Костов

Мицкоски: Ајде на предвремени парламентарни избори

(ВИДЕО) Мицкоски: Сомнително е зошто нема производство на евтина струја во Осломеј и Битола туку таа се произведува во ТЕЦ Неготино на мазут

Мицкоски: Обезбедив компанија за двојна пониска цена на гасот, но ЕСМ и Ковачевски избраа бугарска компанија

Мицкоски: Не очекувам да се променат работите со влезот на АА во Владата