Мицкоски – Сијарто: Македонија е предолго надвор од ЕУ

Од:

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денес оствари средба со министерот за надворешни работи на Унгарија Петер Сјарто.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски посочи дека Македонија е предолго надвор од ЕУ, меѓу другото и поради неразумни билатерални пречки со што сериозно се разнишува и кредибилноста на самиот интегрирачки процес и со право се зголемува чувството за двојни аршини кога станува збор за стратешките евроинтегративни процеси.

– Македонија со сите свои недостатоци во поглед на реформи и политики сепак споредено со други држави кои веќе се членки на Европската Унија, заслужува напредок кон остварување на оваа неспорна стратешка цел членство во Европската Унија, подвлече на средбата лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски.

Би можело да ве интересира

Сијарто: Си Џинпинг ќе посети само две земји во Европската Унија

Сијарто: Не можеме да ја победиме Русија

Сијарто: За време на унгарското претседателство ќе има најголемо проширување на ЕУ

Сијарто: Унгарија не сака руски имот, тоа е наследство на комунизмот

Мицкоски: Ковачевски е исплашен, бега од избори, од дебата

Горан Наумовски

Мицкоски од Тетово: Време е ДУИ да оди во пензија и во опозиција