Мицкоски открива кој владее со Македонија, не му пречи „шпицен”, но ѝ подели бесплатни совети на Данела

Од:

И Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ, со потерница ќе го враќа бегалецот Никола Груевски, доколку дојде на власт. Во интервју за „А1он“ посочува дека секој што е правосилно осуден треба да одговара. Мицкоски одговара за поврзаноста на Груевски со градоначалничката Данела Арсовска, открива што ја учел во време на кампањата, но и за разочараноста од нејзината работа.

Тој јавно ѝ упати и бесплатни совети, одговарајќи за обвинувањата дека е со „рачињата во медот“ и во Скопје се обидува да биде „шпицен градоначалник“. Кажа и негови очекувања дали Арсовска ќе има четиригодишен мандат.

Дали ќе се дозволи пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да гласат за уставни промени и вметнување на Бугарите, кои се условите. Какви се односите на Мицкоски со пратениците кои гласаа промена на името, има ли поддршка од старите вмровци, со кого е скаран.

Првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ говори и за енергетската криза. Очекува струја да има, кажува и очекувања за можни рестрикции.

Во интервјуто, Мицкоски е дециден дека еден ден ќе биде премиер. Открива и кога очекува да има предвремени избори.

Би можело да ве интересира

Мицкоски: Апелирам Тупанчевски наместо да дава недвосмислена поддршка на Ахмети и Груби, да се потруди и да воспостави европски вредности

Мицкоски му одговори на Ахмети: Басни за 2001-ва кажувај му на Ковачевски кој дезертираше, ја па мислев со нова фабрика ќе се пофалиш

Ана Ололовска

Мицкоски: Ахмети да каже колку стотици милиони евра добила неговата фамилија на сметка на жртвите од војната во 2001

Горан Наумовски

Мицкоски за односите со Бугарија: Оваа Влада за да остане на власт отстапи и прифати се

Мицкоски: Во Кисела Вода се реализира се што е ветено

(ВИДЕО) Мицкоски: Ова е прва година кога министерството за култура не обезбеди пари за одржување на Вевчанскиот карневал