Мицкоски од Струмица: Добро е што изборите наредната година ќе се одржат заедно

Од:

Има напредок околу датумот за изборите за наредната година и добро е што изборите ќе бидат заедно, имајќи ја предвид финансиската состојба во земјава. На Ковачевски му требаше да биде охрабрен од Али, Буjар, од Арбен за конечно да ја сфати реалноста. Ја поздравувам таа одлука на коалиционите партнери во Владата и претпоставувам дека деновиве бргу ќе биде и датумот, изјави денеска лидерот на ВМРО – ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за време на посетата на Струмица.

Тој додаде дека неговата партија дала еден предлог за датум, доколку би биле редовни, а тоа е 8 мај, вториот круг од претседателските заедно со парламентарните, а на 24 април првиот круг на претседателските избори.

– Доколку пак изборите бидат вонредни цениме дека 14 април со 31 март се добри датуми за одржување на претседателски и парламентарни избори, посочи Мицкоски.

Би можело да ве интересира

Каевски: Мицковски велеше дека додека е жив нема да го признае Преспанскиот договор, а сега нивниот министер казнува зошто не се сменети документите

А1он

(ВИДЕО) Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ сериозно ќе се позанимава со значајниот децениски ветуван проект Чебрен, тој ќе биде предмет на една озбилна физибилити студија од домашни експерти и компании

(ВИДЕО) Мицкоски: СДС и ДУИ работат на епски криминал од околу 150 милиони евра во РЕК Битола

(ВИДЕО) Мицкоски: Редно е ДУИ после 22 години на власт да оди во опозиција

Мицкоски: Го повикувам владејачкото мнозинство да се охрабри и да го поддржи законот во собранието со кој ќе се стави крај на хаосот и голготата на македонските граѓани со личните документи

Мицкоски: Врхушките на СДС и ДУИ преку РЕК Битола планираат да го опљачкаат народот и да ги наполнат куферите за бегање, по избори лично ќе се занимавам со случајот и ќе одговараат