Мицкоски: На Македонија и се потребни промени, овие избори се шансата за тоа

Од:

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со Питер Бајер, пратеник во германскиот Бундестаг. На средбата се разговараше за актуелна политичка состојба.

Мицкоски го информираше Бајер дека во тек е кампањата за избор на претседател на Република Македонија, а за два дена почнува и кампањата за парламентарните избори.

Претседателот Мицкоски потенцираше дека кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ професорката Гордана Силјановска Давкова е најсериозен избор за шеф на државата, бидејќи како што рече Силјановска Давкова е човек со принципи која ќе успее да ја направиме Македонија горда земја како на внатрешен, така и на надворешен план.

Во однос на претседателската кампања, Мицкоски додаде дека Силјановска Давкова се соочува со низа навреди и ширење на говор на омраза од страна на актуелниот претседател на државата од СДСМ, Стево Пендаровски.

Мицкоски искажа загриженост за ситуацијата во која се наоѓа Македонија, додавајќи дека најнов шамар за владата на СДСМ и ДУИ е токму извештајот на Фридом Хаус во кој е нотирано дека Македонија не бележи никаков напредок во борба со корупцијата, како и дека институциите не се во служба на граѓаните.

Мицкоски рече дека поради ваква лоша состојба во која се наоѓа државата, граѓаните на 24 април и 8 мај ќе изберат промени.

Мицкоски се заблагодари на досегашната соработка и поддршка и изрази надеж дека истата ќе продолжи и во следниот период.

Би можело да ве интересира

Мицкоски: Светите браќа Кирил и Методиј се стожерот на нашето постоење

Горан Наумовски

Мицкоски: Горди сме на делото на светите браќа Кирил и Методиј

Горан Наумовски

Мицкоски на средба со австрискиот амбасадор Памер: Идната влада ќе работи на уште позасилена соработка на економско поле помеѓу двете држави

Мицкоски: Добрососедските односи се двонасочна улица, ќе водиме принципиелна политика со аргументи и факти

Орце Костов

Мицкоски на средба со Дрекслер: Заложбите на Владата на ВМРО-ДПМНЕ се евроинтеграциите, економски развој и борбата против корупцијата

А1он

Мицкоски: Ќе водиме принципиелна политика со соседите