Мицкоски: Единствено што многу јасно се гледа од Месечината е Кинескиот ѕид и новите предвремени парламентарни избори

Од:

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски тврди дека има придвижувања во однос на зголемувањето на бројот на нивните пратеници во Собранието, но од медиумите побара трпение потенцирајќи дека тоа „многу брзо ќе се знае“.

– Бидете трпеливи. Го кажав тоа и во моите изјави пред неколку недели. Бидете трпеливи. Многу брзо ќе знаеме дали јас сум бил во право или Зоран Заев. Можеби има политички партии што се дел од коалицијата со СДСМ. Не би сакал сега во моментов да зборувам работи за коишто е потребно, верувајте, голема дискреција за да може целта да биде остварена, а целта е оваа Влада да падне, изјави Мицкоски, кој денеска беше во посета на Зелениот пазар во центарот на Скопје заедно со неколку партиски функционери.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ потенцираше дека за нив е битно што поскоро оваа Влада да падне, а потоа „да следи одговорност за се тоа што е сторено овие четири години“.

Коментирајќи ја изјавата на премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев за барањето на опозицијата за предвремени избори, Мицскоски со став дека „не знае дали може воопшто да му се верува на Заев“.

– Четврта година по ред ние слушаме само лаги и многу криминал во Македонија. Единствено многу јасно што се гледа од Месечината е Кинескиот ѕид и нови предвремени парламентарни избори, нова влада и одговорност за оваа Влада, која го покраде народот, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

Мицкоски – Обрајен: Стратешки интерес на Македонија е заштита на националните и идентитетски обележја и влез во ЕУ

Мицкоски: Технички премиер од ДУИ нема да имa ниту народен, ниту политички легитимитет

СДСМ: ДПМНЕ наутро праќа соопштенија за Левица дека се Хамас, а Мицкоски навечер вели дека ќе коалицира со нив

СДСМ: Мицкоски и ДПМНЕ ги чека пораз на изборите заедно со Левица, по изборите СДСМ повторно ќе формира Влада

Мицкоски: За шест години власта потроши 25 милијарди евра, да ги прашаме граѓаните што направија

Мицкоски од Струмица: Добро е што изборите наредната година ќе се одржат заедно