Мицевски: Владејачкото мнозинство само себе се блокира во Собранието бидејќи нема 61 пратеник

Од:

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски денеска изјави дека владејачкото мнозинство во Собранието во моментов само себе се блокира бидејќи нема 61 пратеник за одржување седници.

-Зголемување на мнозинство од почетокот на годината јас не видов. Парламентот не може да собере 61 пратеник за утврдување на дневен ред и почнување на одредена седница. Разговори гледаме дека има кога ќе завршат ќе се произнесеме. Наше мислење е дека во моментов немаат 61 пратеник и дека Собранието не работи, односно активна блокада на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ моментално е ставена во мирување. Сами себе се се блокираат затоа што немаат 61 во Собранието, рече Мицевски.

За коментарите дека се потребни шестмина до осум пратеници од ВМРО-ДПМНЕ за да се постигне бројката од 80 пратеници за уставни измени, Мицевски вели: Кај нас викаат „Прво средете си го сопствениот двор, па после гледајте во туѓите дворови“.

-На ова законско решение (предлог закон за амнестија на лицата осудени во настаните од 27 април) потпишани се 44 пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата така што самото потпишување на 44 пратеници на ова и поддршката што ја имаме од целата пратеничка група дава доволен одговор на сите калкулации и на сите спинови кои сакаат да се направат на темата, истакна Мицевски.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ и Левица со 4.000 амандмани и ги блокираа законите за покачување на платите во судството

Собранието ги донесе законите за Собранието и за амнестија

Ана Ололовска

Со 2 100 амандмани блокирани законите за покачување на платите во судството

Ана Ололовска

Собранието треба да расправа за избор на Елизабета Дуковска за уставен судија

Ана Ололовска

Собранието изгласа законски измени за побрз пристап до лекови, главно за ретки болести

Ана Ололовска

Предлог законот за дополнување на Законот за лековите и медицинските средства го помина комисискиот филтер

Ана Ололовска