Меџити: Очекувам истрагата за онкологија да заврши во најкраток можен рок

Од:

Министерот за здравство Фатмир Меџити очекува истрагата за Клиниката за онкологија да заврши во најкраток можен рок.

Смета дека пациентите така ќе си ја вратат довербата и кон лекарите и кон здравствените институции.

На денешниот брифинг со медиумите, министерот Меџити информира дека има пациенти кои се обраќаат до Министерството за здравство, а потоа ги препраќаат до Обвинителството.

Би можело да ве интересира

ОЈО побара помош од косовските колеги за аферата „Онкологија“

Левица: Криминалот на Онкологија прекршува бројни меѓународни регулативи – поддршка за протестот

Се бара истрага за вмешаноста на Филипче на Онкологија: Утре повторно протест пред Влада

А1он

Против медицинската сестра од Онкологија поднесено обвинение за проневера

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Крмов: Сите пратеници сте одговорни за скандалот „Онкологија“ – сите сте биле во партиите на власт

Собранието донесе одлука за формирање анкетна комисија за случајот со Онкологија