Мариово се уште гори

Од:

Се уште се активни и не можат да се стават под контрола пожарите што вчера избувнаа во Мариово, кај Витолиште, и во месноста Ѓупка во подножјето на Кожуф.

На теренот во Мариово се 40-тина вработени од шумското претпријатие „Црн Бор” од Прилеп, подружница на „Македонски шуми” и 5 пожарникари.

Гори нискиот дел од боровата шума, а пожарникарите и се обидуваат пламените јазици да не се прошират.

Локалната самоуправа во Гевгелија побара од Владата и од другите надлежни државни органи во гаснењето на пожарот да се вклучат канадерите кои од утрово дејствуваат на ова подрачје.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Гори зградата на позната нафтена компанија во Судан

Горан Наумовски

Пожар во Аланија, превентивно се евакуира населението

(ВИДЕО) Во Истанбул: Пожар го зафати покривот на Капали чаршија

Бројот на загинати во шумските пожари на Хаваите се намали на 97

Пожар избувна во ОХИС, гори оџак и дрвна маса

Орце Костов

Речиси четири часа се гаси пожар во производствен објект на патот Тетово-Попова Шапка