Маричиќ горд на позитивниот исход од случајот со Мијалков

Од:

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска на завршната конференција на проектот „За правда – Следење на спроведувањето на Стратегијата за реформи во правосудството 2020-2021“ рече дека е исклучлително задоволен и горд за позитивниот еполог од случајот со Сашо Мијалков.

– Попусто би говореле за реформи и законски измени, доколку го вртиме грбот на она што се случува на терен. Иако не се под директна надлежност на Министерството за правда, силно сум засегнат од последните случувања изминативе денови кои ја разбрануваа јавноста и за момент ја поткопаа довербата во институциите. Морам да истакнам дека сум исклучително задоволен и горд што настанот имаше свој позитивен епилог, и добро е што посебен обвинител, назначен од државниот јавен обвинител, ќе испита дали, кој и во кој дел потфрлил во однос на наводите дека одредено лице се подготвува за бегство, истакна Маричиќ.

Тој нагласи дека е поборник на ставот дека со конкретна акција и одговорност може да има враќање на кредибилитетот и довербата во институциите.

– Нашиот систем, нашите институции секогаш се тестирани на конкретени случаи, и затоа на овие конкретни случаи државата ќе треба да се издигне да се развие за да се покаже како треба и како може да функционира, порача министерот Маричиќ.

Би можело да ве интересира

Маричиќ во Анкара се сретна со претседателот на Големото турско народно Собрание Мустафа Шентоп

Ана Ололовска

Маричиќ: Добивме уште еден охрабрувачки извештај од ГРЕКО, целосно или делумно исполнети 13 од вкупно 23 препораки

Ана Ололовска

Маричиќ во Брисел: Ќе се дигитализираат над 100 судови во земјата

Ана Ололовска

Маричиќ: Судот во Кавадарци испиша историја во државата и пошироко во однос на дигитализацијата

Ана Ололовска

Маричиќ: Судските реформи се со најголем приоритет

Ана Ололовска

Средба на министерот Маричиќ со шпанскиот амбасадор Сера

Жарко Настоски