Мајката на Пино бара доживотен затвор за осудената: Не застанувам тука

Од:

По одново донесената 19-годишна затворска казна за Ангела Ѓорѓиевска, обвинета за соизвршителство во убиството на Пино Секондо, реакција имаше мајката на убиениот, Маја Трпковска. Таа се надева дека во текот на судењата на повисоките судови, на неправосилно осудената ќе и биде изречен доживотен затвор.

„Се надевам дека до крај на судењето ќе и дадат доживотен затвор. Јас не застанувам тука“, напиша Трпковска.

Мајката на Пино реагираше и при укинувањето на пресудата за Ѓорѓиевска, кога напиша: „Вода во пустина ќе најдеш ама Правда во Македонија тешко. Нема правда во Македонија“.

Кривичниот суд повторно и изрече затворска казна од 19 години на Ангела Ѓорѓиевска за убиството на Пино Секондо. Ова е практично иста казна како што и претхдно и беше изречена, а Апелација ја укина и го врати предметот на повторно судење. Адвокатот Sвонко Давидовиќ кој ја застапува Ѓорѓиевска пред судот, тврди дека без ниту еден доказ, туку врз основа на како што посочи: „ти реков, ми рече“ е донесена пресуда по предметот. Според него, не е постапено по напатствијата дадени од Апелација, од каде посочиле дека материјалните докази не го потврдувале извршеното дело.

Би можело да ве интересира

Повторно досудени 19 години за убиството на Пино, адвокатот на Ѓорѓиевска тврди дека е без докази

Кристијан Ландов

Мајката на Пино по одлуката на Апелација: Вода во пустина ќе најдеш ама правда во Македонија тешко

Кристијан Ландов

Укината 19-годишната затворска казна за убиството на Пино, Апелација одлучи дека има погрешно утврдени факти

Кристијан Ландов

Соизвршителката на убиството на Пино осудена на 19-годишна затворска казна

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Судење за убиството на Пино: Притвореничката Блерта Поцеста молчеше на денешното сведочење

Искра Манојлоска

Сведочење за убиството на Пино: Кога дојдоа кај мене Ангела и Фуркан сакав да ги фрлам низ тераса

Искра Манојлоска