Лила Филиповска: Дадов 25 илјади евра донација и 8 илјади евра позајмица за „1ТВ“

Од:

„Не сме скарани, но не сме повеќе пријатели со Боки 13“. Вака го почна сведочењето водителката Лила Филиповска за случајот „Рекет“.

„Го познавам од неговата 15-та година. Бевме пријатели, па бевме скарани некое време, па се смиривме пред некое време. Сега не сме скарани, но не сме пријатели“, рече таа

Таа кажа дека дала донација за „1ТВ“ од 25 илјади евра.

„Сакав да помогнам“, рече водителката.

Дополнително, таа дала околу 500.000 денари позајмица на „БМЈ Медиа груп“, фирмата сопственик на „1ТВ“.

Филиповска рече дека никогаш не примила пари од оваа фирма, единствено дала бидејќи сакала да помогне на телевизијата.

Инаку, водителката Лила Филиповска беше со Бојан Јовановски – Боки 13 кога на 15 јули тој сакаше да ја напушти државата со полна торба пари.

Бојан Јовановски тогаш беше уапсен на граничниот премин Богородица, при обид да ја напушти државата.

Филиповска во септември беше повикана како сведок од шефицата на ОЈО за организиран криминал Вилма Русковска.

Би можело да ве интересира

Притворен рекетар од Скопје кој од жртвата барал 180.000 евра

Ниту измените во Кривичниот законик, ниту најавената амнестија не ја опфаќаат Катица Јанева

Приведени две лица за изнуда, поднесена кривична пријава

(АУДИО) Русковска не знае дали е таа на новите бомби за кои кажа дека се од „Рекет“, па сега не знае што врска имаат со предметот

Кристијан Ландов

Караници меѓу сестрата на Камчев, Боки 13 и адвокатот, судијата смируваше: „Тужи ме колку сакаш“

Кристијан Ландов

Сестрата на Камчев за позајмените пари: Планира да ми ги врати, досега не ме изиграл

Кристијан Ландов