Левица: Палевски во изминативе 23 години можел да биде санкциониран за низа кривични дела

Од:

По три дена од обелоденувањето на грозната вест за двојното монструозно убиство, изразуваме најдлабоко сочуство до семејствата на убиените, во овие црни дни за нив и колективно тешки за целата нација. Воедно, ги повикуваме и апелираме до сите влијателни општествени чинители, пред сè владините функционери, политичките партии, а потоа и новинарите да покажат достоинство во коментирањето и третирањето на овој грозен чин, кој нè скрши сите и да не го користат како алатка за поткусурување – како што тоа го направи министерот за внатрешни работи Спасовски, поврзувајќи го свирепиот чин со политичко-стратешката определба која е против воениот сојуз НАТО, целосно вон контекстот на убиствата и мотивите зад нив, се вели во соопштението од Левица.

„Првообвинетиот Љупчо Палевски во изминативе 23 години можел да биде санкциониран за низа кривични дела како: даночно затајување, нелегално градење, загрозување на безбедноста на државата, фалсификување, нелегално носење на оружје. Но, поради неговата блискост со политичките елити кои ја хранат неказнивоста – правдата никогаш не го стигнала. За жал, на најстрашен начин ги увидовме последиците од неказнивоста и нефункционалноста на институциите, кои се рак рана на македонското општество. Се надеваме дека сторителите на овој траорен настан ќе бидат изнесени пред лицето на правдата и ќе бидат изречени најригорозни санкции“, тврдат од партијата.

Би можело да ве интересира

Билјана Ванковска влезе во претседателската трка-собра над 10.000 потписи

Левица: Нема никаков „раскол“ во партијата, расчистуваме со опортунистичкиот џган во нашите редови

Левица: По наше барање, укината етничката графа во изводите и спречена етнизација на државата

(ВИДЕО) Интервју со Ванковска: Да излеземе од НАТО, а договорите со Грција и Бугарија да се поништат, ако мислиме дека не може, тогаш сите во Вардар

Александар Тодески

Левица: Залудни се саботажите на ДПМНЕ – нашите активисти остануваат на терен

Ванковска: Се соочуваме со непринципиелни сопки, бараме еднаква можност да се презентираме