Лажни дојави за бомби во Уставен суд и на скопскиот аеродром

Од:

Уставниот суд и скопскиот аердором добиле дојави за наводно поставени бомби кои по првоерката се покажало дека се лажни. Министерството за внатрешни работи информира дека се направени антитерористики проверки и е контатирано дека одјавите се лажни.

– Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека се направени сите потребни проверки во врска со денешните пријави по добиена порака на електронска адреса со закана за поставена експлозивна направа во Уставен суд и аеродромот во Скопје, и утврдено е дека станува збор за лажни пријави. Од страна на полициските службеници веднаш се преземени соодветни мерки и извршени се детални проверки од тимови за антитерористички проверки и утврдено е дека станува збор за лажни пријави се наведува во соопштението од МВР:

Заканите за боби во училиште и други објекти во Скопје, но и во неколку други градови доаѓаат веќе неколку месеци. Најчесто на удар беа училиштата, но тие сега се затворени поради зимскиот распуст.

Би можело да ве интересира

МВР осомничи малолетник за тероризам, детето испраќало закани за бомби од дома

Горан Наумовски

Спасовски: Од воведувањето на новите протоколи, имавме само две дојави за бомби

Горан Наумовски

СДСМ: Молк во ВМРО-ДПМНЕ за опструкциите и нивната улога во лажните дојави со бомби

Катерина Павлова-Николовска

Нови протоколи за справување со кибер заканите, МВР ќе известува ако има реална закана

Ана Ололовска

Спасовски: Лажните дојави за бомби доаѓаат од адреси од Иран и од Русија

Влада: МВР и МОН усогласија мерки и упатства за јакнење на безбедноста на училиштата и непречено одвивање на наставата

Ана Ололовска