Кузеска: Во над 40 општини раководени од ВМРО-ДПМНЕ речиси и да нема ниту еден капитален проект

Од:

„Една и пол години од мандатот на градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ е доволен период да се заклучи дека тие се најнеспособните градоначалници досега. Во над 40 општини раководени од ВМРО-ДПМНЕ речиси и да нема ниту еден капитален, важен проект што е реализиран во овој период“, рече Богданка Кузеска, портпаролка на СДСМ.

„Но затоа има непродуктивно трошење на народните пари, задолжување на општините и поскапи комунални услуги за граѓаните.

Последна во низата општини кои ќе се задолжуваат е општина Прилеп која ќе издаде општинска обврзница од пет милиони евра, а за чие враќање со се камати ќе бидат потребни 7,5 милиони евра, пари од граѓаните.

Се задолжува и општина Гевгелија а претходно се задолжуваа и општините Аеродром, Гази Баба, Бутел…

Покрај тоа што ги задолжуваат општините, градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ удираат и по џебот на граѓаните.

Прилеп, Охрид, Велес, Зрновци, Штип се само дел од општините раководени од ВМРО-ДПМНЕ кои драстично ги зголемија цените на комуналните услуги за граѓаните.

Во општините предводени од ВМРО-ДПМНЕ нема реализирани проекти, но затоа има трошење на милиони евра за партиски вработувања во локалната власт и локалните комунални претпријатија.

Ова е учиникот на кадрите на ВМРО-ДПМНЕ и шпицниот градоначалник Христијан Мицкоски.

Една и пол година локална власт на ВМРО-ДПМНЕ е една година назадување на општините и долгови и поскапи услуги за граѓаните.

Разликата помеѓу одговорниот, чесен, домаќински пристап на СДСМ и деструктивното расипничко однесување на ВМРО-ДПМНЕ е јасна и очигледна“, изјави Богданка Кузеска, портпаролка на СДСМ.

Би можело да ве интересира

Филипче: Потребна е промена на организациската поставеност за поголемо вклучување на членовите

Предраг Петровиќ

СДСМ: ДПМНЕ го излажа народот, Митева и 77-те послушници на Мицкоски имаа можност да зборуваат ама молчеа

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Конгресот на СДСМ ќе продолжи откако општинските организации ќе се произнесат за Извештајот за претседателските и парламентарните избори

СДСМ го одржува 29. Конгрес – Ковачевски вели: Очекувам партијата да излезе посилна и пообединета

Горан Наумовски

СДСМ на отчетен Конгрес ќе ги анализира изборните резултати

(ВИДЕО) Филипче: Недостасува јавна и експертска дебата, има нејасни сегменти за поделба на министерствата