Куќен притвор за заменичката на Боки 13

Од:

Судијата Ненад Савески и’ определи куќен притвор на Јасна Мандиќ Ерцеговиќ.

Притворот се бара по сите три основи, за опасност од бегство, влијание врз сведоци и можност да го повтори делото.

Таа е директорка на „1ТВ“ и заменик-претседател на Меѓународниот сојуз, невладината на Бојан Јовановски. Медиумите пишуваа повеќе спорни дејства околу начинот на кој се влевале пари за да се изградат европски центри за возрасни лица, потпомогнати од општини и државни институции.

Јасна Мандиќ преку соопштение се огласи дека околу 950 илјади евра, кои се добиени од фирмите ГП „Пелистер“ и „Дрим билдинг“, се користат за целите за кои се исплатени преку приватни сметки, односно за изградба на европски центри за возрасни лица. Но, не појасни како се користат парите што се подигани во кеш од банка ниту, пак, дали некаде се уплатени.

Би можело да ве интересира

Доктор прeдлага Јовановски да прави операција и се проверува дали има карцином, рече Дуковски барајќи да излезе од притвор

Кристијан Ландов

За укинување на притворот на Јовановски ќе одлучува судијата кој одобри куќен притвор за Јанева

Кристијан Ландов

Ивановска: Ако се реши „Рекет“, ќе се зголеми довербата на граѓаните во институциите

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Јовановски: Не сум експериментален глушец, си играте со мојот живот

Мери Јордановска

ВИДЕО: Адвокатите на Јанева имаат рок до понеделник да оздрават, инаку ќе добие нови бранители

Мери Јордановска

Ново рочиште за „Рекет“, ќе сведочи обвинителката Стефанова

Ана Ололовска