Крушевчани ја пречекаа коњаницата

Од:

Со топла погача и чаша црвено вино, крушевчани синоќа ја пречекаа коњаницата која го измина долгиот пат да стигне во Крушево пред големиот празник Илинден.

dobivaj vesti na viber

Силниот дожд не ги спречи ниту коњаниците, ниту крушевчани да си посакаат добредојде во центарот на градот кај Столбот на Крушевската Република и со тоа продолжи 40-годишната традиција на Илинденскиот марш.

Градоначалникот на Крушево, Томе Христоски им посака добредојде на учесниците во коњаницата кои пристигнаа од неколку правци од државата. Предводникот на коњаниците Гоце Бозо повика на сплотеност за празникот.

Коњаниците вечер ќе бидат дел од свеченото отворање на манифестацијата „10 дена Крушевска Република“ на платото на Гумење кога ќе биде развиорен бајракот на Крушевската Република, се до 10 август додека ќе трае манифестацијата.

Би можело да ве интересира

Со грант од преку 700 илјади евра Крушево соработува со Елбасан на промоција на туризмот

А1он

Во Крушево пристигнаа ултрамаратонците кои трчаа во чест на Тоше Проески

Во Крушево ќе се градат фотоволтаици, инвестиција од 5 милиони евра

А1он

Улична трка во Крушево во знак на Денот на независноста

А1он

Бочварски: Инвестираме во патната и комуналната инфраструктура во општина Крушево

А1он

Концерт во чест на Тоше Проески на „Десет дена Крушевска република“