Кривична против поранешниот директор на Здравствниот дом – Виница

Од:

Полицијата поднесе кривична пријава против М.П.(48) од Виница, вработен во Јавната здравствена установа Здравствен дом во градот, на работното место доктор по стоматологија, поради постоење основи на сомнение дека сторил две кривични дела – несовесно работење во службата и злоупотреба на службената положба и овластувањето.

dobivaj vesti na viber

Како што информираат од МВР, на 23.2.2017 година пријавениот во својство на тогашен директор на Јавната здравствена установа Здравствен дом – Виница донел одлука за распишување оглас за јавна набавка на 350 кубни метри огревно дрво за потребите на установата, по што со правно лице од Куманово склучил договор за јавна набавка. Предвидената количина огревно дрво кумановската фирма ја испорачала и доставила до Јавната здравствена установа Здравствен дом – Виница со фактура во износ 1.296.820 денари.

На 3.11.2017 и 6.11.2017 година од страна на Државниот инспектор за шумарство, во содејство со полициски службеници, извршени се два инспекциски надзора во Јавната здравствена установа Здравствен дом – Виница, по што било констатирано дека од страна на правното лице од Куманово биле испорачани 229 кубни метри, односно 121 кубен метар помалку од договореното. Иако во согласност со одредбите во склучениот договор пријавениот бил должен да ја следи реализацијата на договорот и да реагира кон доставувачот за да ги отстрани видливите недостатоци на испорачана стока и да ги отстрани, тој тоа не го сторил, со што директно му овозможил на доставувачот да стекне имотна корист од 447.662 денари на штета на буџетот на Јавната здравствена установа Здравствен дом – Виница.

Пријавениот ја злоупотребил службената положба и овластувањето на начин што склучил договори за закуп и за уредување на меѓусебните односи со приватните здравствени установи, при што иако бил должен на приватните здравствени установи што имале склучено договори за закуп и за уредување на меѓусебните односи да им ја зголеми цената, тој не го сторил тоа, со што го оштетил буџетот на Јавната здравствена установа Здравствен дом – Виница, а со тоа и на Република Македонија за 1.815.000 денари.

Би можело да ве интересира

Приведен прилепчанец за издржување казна затвор од шест години и пет месеци

Ана Ололовска

Приведен измамник од тетовско, следува соодветна пријава

Ана Ололовска

Приведени двајца разбојници во Скопје, одземеното пронајдено и вратено на сопственикот

Ана Ололовска

Приведено лице барано по потерница

Ана Ололовска

Претрес во Прилеп, приведен дилер

Ана Ололовска

Приведено лице од скопско по распишана централна потерница

Ана Ололовска