Кривична пријава против скопјанец за даночно затајување

Од:

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против 54-годишниот Ф.Б. од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „даночно затајување”, извести МВР.

dobivaj vesti na viber

– Пријавениот, во текот на 2021 на неговата трансакциска сметка примил 9.714.945 денари, но не пријавил и платил данок на личен доход во износ од 10% од вкупниот остварен доход. Односно Ф.Б. не поднел задолжителна годишна даночна пријава до УЈП и не платил данок на личен доход од 971.494 денари и за тој износ го оштетил Буџетот на Република Северна Македонија, соопшти МВР.

Би можело да ве интересира

Германскиот претседател доаѓа во Скопје, два дена посебен режим на сообраќај

Измамник прави „пепел“ низ Скопје: Лажниот Дејан сотре десетици угостители

Кристијан Ландов

Лишени од слобода крадци во Скопје, одземеното вратено на оштетениот

Ана Ололовска

Пронајдени дрога и пиштол, лишен од слобода дилер

Ана Ололовска

Приведен дилер, пронајдена дрога во Скопје

Ана Ололовска

Приведени крадци фатени на дело во Скопје

Ана Ололовска