Кривична пријава против лице од Скопје за уништување или прикривање на необработен архивски материјал

Од:

СВР Скопје – Единица за економски и компјутерски криминал поднесе кривична пријава против К.Л.(59) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „уништување или прикривање на необработен архивски материјал”.

dobivaj vesti na viber

Пријавениот, управник на експозитура во АД „Пошта на Северна Македонија”, во текот на 2021 година самоволно придонел за уништување на документиран службен материјал за 2018 година без да има дозвола и одобрение добиени од Државниот архив на Република Северна Македонија за уништување на предметниот службен материјал.

Би можело да ве интересира

Кривична за директорот на кочанска гимназија: Без тендер дал под закуп простор во училиштето

Кривична за двајцата управители на очната болница „ЕУРОПЕАН ЕЈЕ ХОСПИТАЛ“

Кривична пријава против полицаец за примање поткуп

Кривична пријава за раководителка во АВРМ, потрошила службени 10.000 евра за лични потреби

Катерина Павлова-Николовска

Кривична пријава за градежната фирма за непријавување данок од речиси половина милион евра

Кривична пријава за дебранец кој преку социјалните мрежи упатувал закани до сограѓанин