Кралев: Пет студенти од ФИНКИ стипендисти на универзитетот Бостон

Од:

Бостон Универзитетот од САД и Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ) потпишаа договор за соработка со кој се обезбедуваат пет стипендии за македонски студенти.

На потпишување на договорот, покрај министерот без ресор Бил Павлески и македонскиот амбасадор во САД Зоран Јолевски, присуствуваше и министерот за образование и наука Панче Кралев кој истакна дека посебно значајно е тоа што програмите на ФИНКИ поминале процес на верификација на Бостон Универзитетот, што значи студентите ќе може да учат на некој вид компетабилни програми кои ќе бидат меѓусебно признаени од аспект на кредитите што ги носат.

„Тоа е важно како почеток на долгогодишна соработка меѓу двата универзитетa која ќе се развие во повеќе области, но посебно е значајно тоа што во иднина ќе се стремиме да дојде до заеднички програми, изјави Кралев.

Според Министерот Павлески станува збор за доста значаен договор во однос на привлекувањето странски инвестиции во информатичкиот сектор.

Бостон Универзитетот е основан во 1839 година и е четврти најголем приватен универзитет во САД.

 

Би можело да ве интересира

Учениците се враќаат на настава, почнува второто полугодие

Ана Ололовска

Здружението на информатичари реагира на новиот концепт за основно образование

Ана Ололовска

ВИДЕО: Двајца средношколци избркани од училиште поради вулгарност на онлајн час

Маја Илиевска-Пачемска

Институт за педагогија: Владиниот образовен концепт е полн со недоследности

Жарко Настоски

Влада: Не се укинува предметот историја, следи исцрпна јавна расправа за образовниот концепт

Жарко Настоски

Заев: Нашата намера не е да го укинеме предметот историја

Ана Ололовска

Leave a Comment

19 + six =