Ковачевски со сопругата на прием кај Бајден

Од:

Премиерот Димитар Ковачевски со сопругата Елена, присуствуваше на приемот за претседателите на држави и влади, организиран од претседателот на Соединетите Американски Држави, Џо Бајден. Приемот во организација на претседателот Бајден, се одржа во рамки на 77-то Генерално собрание на Обединетите нации.

dobivaj vesti na viber

– Присуството на премиерот Ковачевски на приемот организиран од претседателот Бајден е уште една потврда на долгогодишното стратешко партнерството на Северна Македонија со САД, како и поддршката што како држава ја добиваме во исполнување на клучните цели, но и за реализација на предвидените приоритетни политики за економски, социјален и демократски просперитет на државата. Придобивките од членството на Северна Македонија во НАТО и стратешкото партнерство со САД, се од исклучително значење за нашата држава особено во овој период на глобална економско-енергетска криза со која се соочува целиот свет се вели во соопштението од прес службата на Владата.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Русија да ја прекине агресијата над Украина, Македонија нема друга алтернатива освен ЕУ-пораки на Ковачевски во Њујорк

Катерина Павлова-Николовска

Ковачки: Како дезертерот Ковачевски стекнал и се’ уште има безбедносен сертификат за пристап до државни тајни

Бајден: Референдумите за анексија на четирите украински региони се измама

ВМРО-ДПМНЕ: Судот да ја утврди деловната способност на дезертерот Ковачевски за да се види дали неспособноста му е прогресирана

Катерина Павлова-Николовска

Шокантно однесување на Путин и Бајден

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Бајден не знаеше да се симне од бина по говор: „Ова е страшно и тажно“

Ана Ололовска