Колевски: Оглас за шеф на Скопско обвинителство најдоцна за еден месец

Од:

Скопското обвинителство, како најголемо основно јавно обвинителство на ниво на државата од петокот е без шеф. Досегашниот прв човек на ОЈО Скопје, Сашо Рајчев, со последната одлука на Советот на јавни обвинители е избран за нов член на Вишото јавно обвинителство Скопје.

dobivaj vesti na viber

Претседателот на Советот на јавните обвинители, Ацо Колевски во изјава за МИА, рече дека огласот за шеф на ОЈО Скопје ќе биде брзо објавен, најдоцна за еден месец и после тоа ќе тече законската процедура на пријавување на кандидатите, оценување па потоа ќе можеме да закажеме седница за избор.

– Прво треба да назначиме в.д. шеф на ОЈО Скопје, за да не биде празнето, да има раководител – шеф, сепак се работи за најголемото обвинителство. За објавувањето на огласот ќе треба да се направат консултации со членовите на Советот. Прва задача во моментов е да се назначи в.д. шеф. Треба да се направат консултации со лица кои што доаѓаат во предвид да бидат назначени, зошто и ова ќе биде доста одговорна функција иако за пократок временски период, најмногу до шест месеци може да се биде в.д, изјави Колевски.

Изборот на в.д. шеф на ОЈО Скопје, според Колевски се врши по предлог на државниот јавен обвинител или член на Советот на јавните обвинители.

Минатата недела (22 април) Советот на јавните обвинители после неколку месеци разгледување на кандидатурите за слободните места во Вишото јавно обвинителство Скопје и Основното обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, ги избра новите јавни обвинители за овие позиции. Но, најголемо внимание во јавноста остави неизборот на јавната обвинителка Ленче Ристоска во Вишото јавно обвинителство Скопје, која јавно го изрази своето разочарување од ова одлука.

Прашана дали евентуално ќе се кандидира за позицијата шеф на ОЈО Скопје, обвинителката Ленче Ристовска, кратко за МИА изјави дека не размислувала за ова прашање.

Би можело да ве интересира

Герасимовски и Рајевска донесоа црвен картон: Рејтингот на судскиот и обвинителскиот совет е толку лош што ако имаат интегритет треба да си поднесат оставки

Кристијан Ландов

Герасимовски и Рајевска незаконски избрани во Управен, судскиот и обвинителски совет како на пазарче со толкувањето закони

ВИДЕО: Само добри зборови од Советот на обвинители за Абази, од кого обвинителите немаа ниту биографија

Кристијан Ландов

ВИДЕО: Советот на јавни обивнители не одлучил кој ќе шефува со вишите обвинителства, им требало време

Кристијан Ландов

Блупринт групата бара Јолевски да се огради од ставовите на двајца членови на Советот на јавни обвинители против граѓанското општество

За да го зачуваат интегритетот на Русковска, жалбата за супспензијата се дебатира зад затворени врати

Кристијан Ландов