Ќучук: ЕУ конечно одговори на очекувањата на земјите од Западниот Балкан

Од:

Европската унија конечно успеа да одговори на очекувањата на земјите од Западниот Балкан и на нивните граѓани, кои долго чекаат да започнат преговори за членство, оцени бугарскиот европратеник и известувач на Европскиот парламент за земјава, Илхан Ќучук по одлуката на Советот за општи работи на ЕУ да донесе политичка одлука за почеток на преговарачкиот процес со Северна Македонија и Албанија.

– Таквата одлкука сега е уште позначајна, не затоа што ги покри разочарувањата од одлуката на Самитот во октомври, туку затоа што Европа и светот се наоѓаат во состојба без преседан. Зеленото светло за почеток на преговори за членство со Северна Македонија и Албанија, покажа дека Европа може да носи одлуки и во кризни моменти, изјави Ќучук.

Тој наглaси дека во услови на пандемија на коронавирусот ЕУ не смее да ги заборави земјите од Западен Балкан, па затоа со група европартеници побарале од Европската комисија да предложи ефикасни мерки за помош на државите од регионот за борба против Ковид-19.

– Само така ќе бидеме способни да ја совладаме оваа пандемија, додаде Ќучук.

Би можело да ве интересира

ЕУ го поздрави подобрувањето на односите со САД

Ана Ололовска

ЕУ воведува ден на органското производство на храна

Ана Ололовска

Луксембург има најмногу автомобили по жител во Европската Унија

А1он

Варвициотис: ЕУ да биде доследна и кредибилна во обврските кон Западен Балкан

А1он

Довжан: Се надеваме дека дијалогот Софија Скопје ќе го деблокира ЕУ патот за Македонија

А1он

Мишел: ЕУ го осудува недостигот на лојалност на САД во кризата со подморниците

Ана Ололовска