Кавадарчанец загинал во сообраќајка, уште четворица тешко повредени

Од:

Кавадарчанец загинал во сообраќајка, брат му и татко му со тешки телесни повреди биле пренесени на клиника во Скопје. Информацијата ја потврдуваат и од Итната медицинска служба во Квадарци и од МВР.

Сузана Прањиќ Талевска, началник на Одделение за информации од јавен карактер при МВР, вели дека синоќа во 17:15 часот на регионалниот пат Кавадарци, кај градските гробишта, се случила сообраќајна незгода помеѓу трактор „урсус“ со приколка, управуван од В.П.(24) од Кавадарци, патничко возило „фолксваген голф“, управувано од Л.Л.(51) од село Дабниште, кавадаречко и патничко возило „опел вектра“, управувано од М.К.(46) од Кавадарци, сите со кавадаречки регистарски ознаки.

-На местото на незгодата починал З.Л.(54) од Кавадарци, сопатник во патничкото возило „фолксваген голф“. Тоа го констатирал лекар од Итна медицинска помош.

Со тешки телесни повреди се здобиле возачот и вториот сопатник од истото возило од село Дабниште, констатирани во Комплекс клиники „Мајка Тереза“ Скопје. Со телесни повреди се здобиле возачот на другот возили и неговата сопатничката од Кавадарци, констатирани во Општата болница Кавадарци, појасни Прањиќ Талевска. Увид на местото на настанот извршиле јавен обвинител и увидна екипа на ОВР Кавадарци.

Би можело да ве интересира

Две излетувања од коловоз со вкупно осум повредени

Ана Ололовска

Пешак повреден во сообраќајна незгода во тетовско Горно Седларце

Ана Ололовска

Во тетовско лани регистрирани се 167 помалку сообраќајни несреќи

Ана Ололовска

Еден повреден во сообраќајка на патот Струмица-Радовиш

Ана Ололовска

Во прекин сообраќајот на магистралниот пат А4 Струмица-Радовиш поради сообраќајка

Ана Ололовска

Тројца повредени во вчерашната сообраќајка на булеварот „АСНОМ“

Ана Ололовска