Карта на најважните луѓе во светот: Од Македонија се Мајка Тереза, Тоше, Глигоров, Калиопи, Рацин

Од:

Истражувачот и географ на Mapbox Топи Тјуканов направи мапа во која се вклучени сите најважни личности и местата каде што е родени. Така најпознато име во Србија е Новак Ѓоковиќ, а во Хрватска со оглед дека е роден во Лика, Никола Тесла.

dobivaj vesti na viber

Во Македонија во првите најпознати личности се набројани Мајка Тереза, Тоше Проевски, Калиопи, Киро Глигоров, Горан Пандев. Потоа следуваат Али Ахмети, Љубе Бошкоски, Агим Нухиу, Благица Павловска, Даме Груев и уште многу други.

Во Србија се појавуваат Слободан Милошевиќ, Константин Велики, Моника Селеш, Милева Мариќ и многу други.

Црна Гора, пак, ги има Радован Караџиќ, Петар II Петровиќ Његош, Веселин Шљиванчанин и Вељко Ражнатовиќ.

Босна и Херцеговина, сепак, е со најпознатите Гаврило Принцип, Иво Андриќ, Емир Кустурица, Бранко Ќопиќ и Милорад Додик. Додека Хрватска е со Никола Тесла, Тито, Марио Манџукиќ, Раде Шербеџија, Лука Модриќ и Горан Вишњиќ.

Кога станува збор за Лондон, излегува дека Чарли Чаплин е најважната личност во британската престолнина, иако се очекуваше тоа да биде некој од кралското семејство.

Што се однесува до САД, на топ-листата во Тексас се Селена Гомез, Томи Ли Џонс и Бијонсе, на Флорида водат Ариана Гранде, Џим Морисон и Томас Пети, а во Калифорнија Мерилин Монро, Камерон Дијаз и Шер.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Цени растат – плати исти, кој се богати додека граѓаните тонат во сиромаштија?

Анита Петровска Рајковиќ

МВР влезе во златарниците: Одземени над 10 килограми злато поради незаконско работење

А1он

„Скен“: Како можеме да се спасиме од метежот на граница и чекање со часови

Анита Петровска Рајковиќ

Скен: Договореното со Бугарија е историски неточно, извртено и неодржливо – ако политиката капитулираше, научната мисла е жива

Анита Петровска Рајковиќ

Седум повредени во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

А1он

ЈП „Градски паркинг“: Не е во функција наплаќањето преку СМС порака

А1он