Канада го ратификуваше Протоколот за членство на земјава во НАТО

Од:

Канада е 18-та земја членка на НАТО која го ратификуваше Протоколот за членство на Северна Македонија во Алијансата. Како што објави на Твитер канадското МНР, тие изразуваат задоволство што набргу ќе и посакаат добредојде на нашата земја како 30–та членка.

– Канада со задоволство го ратификуваше пристапувањето на Северна Македонија во НАТО. Додека славиме 70 години НАТО, со нетрпение очекуваме да ве поздравиме како 30-та членка на Алијансата во блиска иднина, објави канадското МНР.

Во меѓувреме, во тек е постапката за ратификација и во Сенатот на САД. Се очекува ратификацијата на Протколот во Вашинготн да се случи до крајот на летово.

Пред десеттина дена Протоколот за НАТО го ратификуваа Германија и Естонија.

Со ратификацијата на Протоколот од 29-те земји сојузници во Алијансата, Северна Македонија се очекува и официјално на Самитот во Лондон кога ќе се одбележи 70 годишнината, да стане 30-та членка на НАТО.

Би можело да ве интересира

Заев: Со Албанија и Хрватска си подадовме рака пред 16 години, посилни и помоќни сме заедно

Шекеринска во Брисел: Земјава донесе пресврт и дома и на Западен Балкан

Франција: Русија претставува закана за кибер безбедноста на НАТО

Шекеринска-Шидер: По успехот во НАТО очекуваме вреднување на сработеното и од ЕУ

До крајот на јануари шпанскиот Парламент ќе го ратификува Протоколот за НАТО

Ана Ололовска

Пендаровски: НАТО е фактор на стабилност и ја засилува внатрешната кохезија

Ана Ололовска