Камион усмрти 71 годишен велосипедист

Од:

На регионалниот пат Виница-Берово, кај местото викано „Говедарски пат“, 71 годишен виничанец утринава го загубил животот, информира портпаролот на СВР-Штип, Гордана Панајотова.

dobivaj vesti na viber

Панајотова појасни дека починатиот виничанец со својот велосипед се движел по регионалниот пат и од засега непознати причини во него удрил камион марка „Пежо боксер“, управуван од 41 годишен жител на Кочани.

– Во незгодата на лице место починал 71 годишниот виничанец. Увид извршил јавен обвинител и полициски службеници од полициската станица во Виница, рече Панајотова.

Лекарите од Итната медицинска помош во Виница кои пристигнале на местото на несреќата само ја констатирале смртта на 71 годишниот виничанец. Во текот на летниот период регионалните патни правци Штип-Делчево и Виница -Берово се фреквентни, а земјоделците во овој регион како превозно средство до своите ниви ги користат велосипедите, затоа се апелира на возачите да внимаваат и да возат согласно сигнализацијата на патот.

Би можело да ве интересира

Тешко повреден возач во сообраќајка во Гостивар

Еден загинат во тешка сообраќајна несреќа на патот Охрид-Кичево

Едeн загинат во тешка сообраќајна несреќа кај Богданци

Катерина Павлова-Николовска

Дете загина во тешка сообраќајна несреќа на автопатот Скопје-Велес

Катерина Павлова-Николовска

Прегазениот пешак во Ѓорче Петров е 65-годишен жител на Грчец

Загина пешак прегазен од „Ауди“ кај општинската зграда на Ѓорче Петров

Кристијан Ландов