ВИДЕО: Камчев со лисици на раце одведен во затворот во Шутка

Од:

Определен 30 дневен притвор за бизнисменот Орце Камчев, поради опасност од бегство. Тој ќе биде спроведен во истражниот затвор “Скопје” во Шуто Оризари.

„Обвинител од Радивиш побара денеска за Јордан Камчев, поради некаква индиција да му се определи 30-дневен притвор. Претходно беше успсен во раните утрински часови поради наводна изборна измама.

Господинот Камчев не може да ја напушти Македонија бидејќи нема пасош. Ова е злоупотреба од политички актери, ова е срамота“, рече адвокатот Тони Менкиновски, бранител на Орце Камчев.

Притворот за Камчев го побара Обвинителството за гонење на организиран криминал, а откако Агенцијата за национална безбедност достсви белешка со која се алармирало дека бизнисменот подготвува бегство.

Од судот беше изнесен со полиција и лисици на рацете, кои ги криеше со парче облека.

Би можело да ве интересира

Стефанова побарала да му се продолжи притворот на Камчев за нови 30 дена

Кристијан Ландов

Народниот правобранител не констатирал тортура врз Камчев: Имал поплака за доставување на вода и за просторијата

Кристијан Ландов

Андов: Камчев е изолиран од Мијалков, максимално е заштитен и не се жали на условите

Кристијан Ландов

Андов негира тортура врз Камчев: Седи сам во ќелија и одбива да оди на свеж воздух

(ВИДЕО) Камчев до Јовановски: Додека купував време за својата слобода, ти понудив два договори од 150.000 евра кои се платени

Кристијан Ландов

Камчев тврди дека синот на Катица Јанева бил потпишан на проектот кој му го понудил Боки 13: Откако го одбив, почна тортурата

Кристијан Ландов