Јовановски: Ако кажам дека Ременски е крива за Меѓународниот сојуз, ќе ме пуштите ли?

Од:

Половина час пред судот првообвинетиот за „Рекет“ Бојан Јовановски образложува зошто треба да му биде заменета мерката притвор со домашен. Тој случајот го нарекува „трагично кривично правен предмет, трагично наречен „Рекет“.

„Лица кои се вклучени во оваа постапка слободно се шетаат, а тука некој си игра правда над мене. Сакате да постапам како Милески, да кажам Катица Јанева е крива и да ме пуштите? Или да кажам Ременски е крива за Меѓународен сојуз?”, рече Јовановски, на што реагираше обвинителката Вилма Русковска, а Јовановски и рече: „Не се дери, не мора да ги покажувате вашите гласовни способности“.

„Мојата здравствена состојба е шпанска серија. Не можам да го реализирам мојот хигиенско диететски режим. Ете отстранети се сомнежите за малигнитет и тоа е среќна вест, но мене ми треба посебна исхрана, не можам тоа да го правам во затворска келија“, рече Јовановски.

Судијката Васка Николовска Масевска го ислуша Јовановски, по што рочиштето беше завршено.

Би можело да ве интересира

Кривичен суд: Барањата на одбраната за одложување на „Рекет“ се начин за одолговлекување на постапката

Ана Ололовска

Судијката го прифати барањето на Јанева, следното судење закажано за в четврток

Ана Ололовска

Адвокатите на Јанева бараат да се одложи „Рекет“ бидејќи таа е во ризичната категорија според мерките за коронавирусот

Кристијан Ландов

Јанева во „Рекет“ почна да докажува дека не е виновна, јавноста исклучена од судењето

Ландов

На 23 март ексобвинителите од СЈО ќе сведочат за „Рекет“ по предлог на Јанева

Бојан Јовановски во судница ја покажува скапата гардероба на „Луј Витон“, „Шанел“ и „Диор“

Искра Манојлоска