Јован Митревски ќе биде предложен за претседател на Собранието

Од:

Извори од вледејачката СДСМ брифираат дека денеска, додека се уште траел состанокот на ДУИ претседателот на партијата Димитар Ковачевски, за во недела закажал состанок на раководството на СДСМ.

Неофицијално се дознава дека на овој состанок од страна на претседателот Димитар Ковачаевски се очекува Јован Митрески да биде предложен за Претседател на Собранието и потврден од страна на раководството и Извршниот одбор на СДСМ.

Претходно, Централното претседателство на Демократската унија за интеграција (ДУИ) на состанок во партиското седиште одлучи актуелниот претседател на Собранието Талат Џафери да биде технички претседател на Владата на Република од 28 јануари во пресрет на изборите напролет.

Би можело да ве интересира

Митрески утре ќе ги распише претседателските и парламентарните избори

Орце Костов

Апасиев му „честиташе“ на новиот спикер: Рипката пушти ја во езероно, нек ја фатит Пецак зш многу местит тендери

ВИДЕО: СДСМ пред одлука за кандидат за претседател

Сандра Бошковска