Јавното обвинителство формира Комисија за изборни нерегуларности

Од:

Јавниот обвинител на Република Македонија донесе одлука за формирање привремена Комисија за следење на евентуални изборни нерегуларности што би биле сторени при организирањето и спроведувањето на изборниот процес на 5 јуни 2016 година, соопшти Јавното обвинителство.

„Членови на Комисијата се јавни обвинители од Јавното обвинителство на Република Македонија, од четирите Виши јавни обвинителства и од Основното јавно обвинителство – Скопје. Членовите на Комисијата се задолжени да го следат изборниот процес и притоа за сите настани за кои ќе оценат дека даваат индиции за евентуално сторени изборни нерегуларности да даваат задолженија за итно постапување од страна на надлежните обвинителства.

Во насока на сеопфатност во постапувањето, Комисијата ќе отвори нова службена електронска адреса за пријавување на изборни нерегуларности на која сите граѓани или претставници на граѓански организации ќе можат писмено да пријават незаконско постапување во врска со изборниот процес“ стои во соопштението на ЈО.

Службената адреса ќе биде објавена наскоро, на веб страницата на Јавното обвинителство на РМ.

Би можело да ве интересира

Поведена постапка за поткуп при избори и гласање

А1он

Притвор за крадецот кој откопа гроб за да украде златен ланец од покојно лице

А1он

Штипјанец под истрага за илегална трговија со метадон во Скопје

А1он

Обвинетиот во случајот со купопродажба на станови сè уште не е приведен, доставил медицинска документација до судот за „оправдано“ отсуство

А1он

Кичеец преместен од отвореното, во полуотвореното одделение на затворот во Струга

А1он

Обвинителството ќе ги истражува јавните набавки за изградба на модуларните болници

А1он

Leave a Comment

three + 20 =