Јавна расправа за изградба на времена депонија во Гевгелија

Од:

Не се утврдени значајни негативни влијанија врз животната средина и здравјето на луѓето од изградбата на нова комунална депонија. Тоа е посочено на денешната јавна раправа во Гевгелија по студијата за оцена на влијанието врз животната средина за изградбата на времената депонија за неопасен отпад на територијата на општина Гевгелија.

dobivaj vesti na viber

– Идентификуваните спаѓаат во стандардни влијанија кои може да бидат избегнати или намалени преку спроведување на предвидените мерки за заштита, нагласи Марјан Михајлов, инженер по животна средина.

Беше истакнато дека депонијата кај селото Ново Конско ќе биде првата современа депонија за комунален отпад во Македонија и дека ќе претставува најсоодветно решение за досегашните проблеми на жителите од општината кои ги создаваше дивата депонија,која според Михајлов, е оценета како втора најризична депонија во Македонија сместена без никаква заштита во коритото на Сува река.

Новата комунална депонија ќе се гради на површина од два хектари со средства од јапонски грант и финансиска помош од УНДП кои беа доделени на најпогодените општини од бегалската криза.

Би можело да ве интересира

Гевгеличанец пронајден мртов во неговиот дом

Импровизирана лабораторија за производство на марихуана откриена во куќа во Гевгелија, притвор за едно лице

ВИДЕО: Сопственик на ресторан во плач по казната од 7000 евра за гости со лажни ковид сертификати

Предраг Петровиќ

47.095 евра, 603.000 денари и 250 швајцарски франци заплени Финансиската полиција при претрес на дом на лажен адвокат

А1он

Кривични пријави за поранешна директорка и двајца раководители во гевгелиски „Комуналец“

Изгорел покривот на опожарена куќа во Гевгелија

Ана Ололовска