(ВИДЕО) Јанковиќ: Куќен притвор е бинго за нас

Од:

Откако на потпретседателката на Меѓународниот сојузм Јасна Мандиќ и беше определен куќен притвор, нејзиниот адвокат Душко Јанковиќ изјави дека притворот е побаран и одреден по сите основи, најмногу поради можноста за нејзино бегство.

Како што гледате судот објективно заклучи дека не се исполнети условите за ефективен притвор и куќен притвор е бинго за нас во овие услови“, рече адвокатот и додаде дека нема да го обжалат ова решение.

Обвинителството отвори истрага против Бојан Јовановски, против татко му Миле Јовановски, Јасна Мандиќ и нејзината асистентка, како и против потпретседателката на Собранието и пратеничка од СДСМ Фросина Ташевска-Ременски за измама, перење пари и помагање во овие кривични дела.

Обвинителката Вилма Русковска потврди дека се врши претрес во домовите на тројца осомничени.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Русковска: На почетокот на јануари се надевам на второ обвинение за „Рекет“

Васко Маглешов

Претседателката на Апелација: Полицаец отворил да излезе Ременски од друга врата без моја дозвола

Кристијан Ландов

Четири часа Ременски врши увид во доказите за случајот за Меѓународниот сојуз

Кристијан Ландов

Бојан и Миле Јовановски, Мандиќ, Ременски и асистенката наредната недела на распит кај Русковска

Кристијан Ландов

Бојан Јовановски и неговиот татко не дојдоа кај Русковска, доказите ги разгледувал Дуковски

Кристијан Ландов

Ременски низ спореден влез отиде кај Русковска, ќе прави увид во докази

Кристијан Ландов