Измените на Законот за данок на добивка на собраниска седница

Од:

Собранието на Република Северна Македонија денеска треба да ја продолжи 114. седница на чиј дневен ред е Предлог законот за изменување на Законот за данок на добивка, по скратена постапка, поднесен од пратеници од парламентарното мнозинство.

На деневен ред се и предлог законите за класифицирани информации и за материјално обезбедување на невработените лица поради приватизација на претпријатија со доминантна сопственост на државата, двата во прво читање.

Пратениците ќе расправаат и за Посебниот извештај на Државната комисија за спречување на корупцијата за утврдените состојби во финансирањето на изборната кампања за претседателските избори и предвремените избори за градоначалник на Охрид, Ново Село и Дебар.

На дневен ред на седницата е и Предлог одлуката за основање на Анкетна комисија за утврдување на прекршувањето на законите и злоупитребите во работењето на СЈО, поднесена од група пратеници од опозицијата.

Би можело да ве интересира

Џафери: Мирот е суштинска вредност, универзално и неопходно право на целото човештво

Ана Ололовска

За опозицијата покачувањето на платата е популизам, а за власта вистинско решение

Габриела Димковиќ-Мишевска

(ВИДЕО) Мицевски: На СДСМ поважен му е потпретседателот од законот за минимална плата

Габриела Димковиќ-Мишевска

ВИДЕО: Рамчиловиќ изгласан за потпретседател на Собранието

Габриела Димковиќ-Мишевска

Милошоски: Во ВМРО-ДПМНЕ сме искрени, не сме за една изборна единица, Заев манипулира

Габриела Димковиќ-Мишевска

Самит на ИЦПД во Најроби – Време е да се заврши незавршената работа

Ана Ололовска