Измамен кумановец за огревно дрво

Од:

Полицијата повторно бележи пријави од граѓани измамени за пари за огревно дрво и за сообраќајни несреќи што не се случиле.

Во Полициската станица Куманово, вчера во 11.50 часот 66-годишен маж од Куманово пријавил дека на 22 јули бил измамен од човек кој дошол во неговиот дом и го прашал дали има потреба од огревно дрво. Се договориле да купи шест кубни метри за цена од 2.900 денари за метар кубен.

Според оштетениот, додека оделе да ги видат дрвата, тој му дал 10.000 денари по што измамникот заминал на друга улица и му кажал да дојде по главниот пат.

-Според пријавата, откако не го нашол камионот и откако никој не донел дрва кај него, сфатил дека бил измамен, соопшти МВР, информирајќи дека ги расчистува случаите.

Би можело да ве интересира

Турски државјанин со мобилен телефон украл 11.000 евра

Ана Ололовска

Соодветен поднесок за 13-годишен струмичанец за извршување на 13 кривични дела

А1он

Кражба на бродска опрема од пловни објекти во Студенчишкиот канал во Охрид

Ана Ололовска

Двајца прилепчани обвинети за тешка кражба во Скопје

Ана Ололовска

Пензионери од Штип и Свети Николе измамени при набавка на огревни дрва

Ана Ололовска

Приведен гостиварец што плаќал со фалсификувани евра

Ана Ололовска