(ВИДЕО) Илиевски: Градоначалникот на Битола ја донесе општината на работ на банкрот

Од:

„ВМРО – ДПМНЕ и градоначалникот Тони Коњановски ја донесоа Битола на работ на банкрот! За една и пол година Коњановски потроши околу 50 милиони евра, а општината нема пари за ништо! Коњановски противзаконски ги зголеми и даноците на имот за 300 отсто, но пак нема пари во касата за ниту еден од проектите што ги ветуваше!“, рече Менде Илиевски, советник на СДСМ во Советот на Општина Битола.

„Прашањето е каде завршија парите на битолчани?

Зошто нема пари за прифатилиште за бездомни животни, нема пари за спортски комплекс, немаат пари за планинарскиот дом Копанки?

Но, затоа имаме многу примери каде стотици илјади денари се делеа кај сопартијци и роднини.

Ситуацијата во речиси сите битолски јавни претпријатија и установи е катастрофална. Директна одговорност за тоа имаат ВМРО-ДПМНЕ и кадрите на градоначалникот Тони Коњановски сместени во директорсктие фотелји и во управните и надзорните одбори!

Комуналец е над 40 милиони денари во минус!

Водовод е во минус од 21 милион денари!

Паркинзи во минус од над 1 милион денари!

ВМРО-ДПМНЕ ја заглави конзулска Битола.

Ова се случува секогаш кога ВМРО-ДПМНЕ ќе ја добие довербата од народот. Катастрофа.

Заради ваквото недомаќинско работење ВМРО – ДПМНЕ ја загуби поддршката во Советот на Општина Битола.

Разрешување на оние кои се причина за оваа состојба во управните и надзорните одбори на шест битолски јавни претпријатија значи одговорност пред граѓаните.

Јавните претпријатија мора да ги управуваат домаќини и еснафи луѓе кои ја сакаат Битола.

Надпартиски стручни луѓе во управните и надзорните одбори е вистинско решение“, изјави Менде Илиевски, советник на СДСМ во Советот на Општина Битола.

Би можело да ве интересира

Над 50 милиони евра поддршка преку ИПАРД и „Млад земјоделец“

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Кузеска: ДПМНЕ се распаѓа, внатрешниот раскол Мицкоски да не го товари на СДСМ

(ВИДЕО) Ристова: Ги намаливме цените на над 500 прехранбени производи, СДСМ го штити стандардот на народот

СДСМ: ДПМНЕ се распаѓа

СДСМ: Поевтинуваат над 500 производи од 25 категории, го штитиме стандардот на граѓаните

(ВИДЕО) Лазаревска: Го сочувавме престижниот статус на Охридскиот регион, останува на листата на УНЕСКО