И со дојава на бомба, МВР да провери, наставата да продолжи – нови протоколи

Од:

Се менуваат протоколи за тоа како да се одвива проверката кога ќе има дојава за бомба – тимовите на МВР да бидат сигурни дека е лажна, а наставата да продолжи. Ова го соопшти премиерот Димитар Ковачевски, кој за попладнево најави нов состанок со Министерството за внатрешни работи и Министерството за образование.

-Не сме ја загубиле сајбер-војната и нема да ја загубиме. Ова се случува во голем број на држави членки на НАТО. Веќе МВР менува одредени протоколи кои проверуваат. Имаме денеска состанок со раководството на МВР и Министерството за образование, за носење на дополнителни мерки, со цел да овозможиме редовна и непречена настава – кажа Ковачевски.

Тој додаде дека е родител, што значело дека ги разбира и останатите родители.

-Обврска на МВР е да ја обезбеди безбедноста на граѓаните. Согласно протоколите за борба против тероризам, тие мора да спроведуваат процедури кои се пропишани согласно закон, како во сите држави. Заради спречување на напуштање на училиштата, секојдневно се работи за да се најде начин каде ќе се обезбеди сигурност дека дојавите за бомби е лажна, а да продолжи наставата – кажа Ковачевски.

Би можело да ве интересира

Маж лажно пријавил дека се поставени бомби во Белград и Крагујевац

Училиштата веќе не добиваат закани за бомби, групата која ги испраќаше лажните дојави е лоцирана

Катерина Павлова-Николовска

Дојава за поставени бомби на важни локации во Белград

Горан Наумовски

МВР осомничи малолетник за тероризам, детето испраќало закани за бомби од дома

Горан Наумовски

Спасовски: Од воведувањето на новите протоколи, имавме само две дојави за бомби

Горан Наумовски

СДСМ: Молк во ВМРО-ДПМНЕ за опструкциите и нивната улога во лажните дојави со бомби

Катерина Павлова-Николовска