Химна на СОНК

Од:

„Во сите времиња, зад секоја бура, зад нас стои синдикат за образование, наука и култура“, ова е првата строфа од химната на Синдикатот за образование, наука и култура.

Натаму, во химната се посочува борбата на сндикалците, дека не подлегнуваат на притисоци и громови, дека секогаш со крената глава решаваат проблеми.

Еве го комплетниот текст и пораките од химната на СОНК:

Во сите времиња, во секоја бура,

зад нас стои синдикат

за образование, наука и култура.

Во сите преговори, во сите договори,

во село и во град,

СОНК е моја заштита,

мојот синдикат.

Ние сме секогаш заедно,

одиме со крената глава,

СОНК се бори, се ќе стори

за нашите права.

Бидете со нас, а не за нас,

СОНК е клетва и заклетва.

И под притисоци и громови чести,

решаваме проблеми,

со преговори или штрајкови

и протести.

Би можело да ве интересира

Владата одлучи за 10 отсто да ги зголеми платите на наставниците од април ако се согласи СОНК

Ана Ололовска

Владата со предлог за нови 10 отсто на платите од април, СОНК ќе одлучува дали е прифатлив

А1он

Завршува ултиматумот на СОНК до МОН, Адеми на средба со синдикалците

Ана Ололовска

Адеми: Одлуките за избор на најполовна понуда за учебници се потпишани

Ана Ололовска

Продолжуваат преговорите меѓу МОН и СОНК

Ана Ололовска

МОН и СОНК ги продолжуваат преговорите за платите на наставниците

Ана Ололовска

Leave a Comment

4 + twenty =