Груевски: Ги завршивме сите реформи што претходната Влада не можеше да ги заврши

Од:

Македонија ги има исполнето условите за да стане членка на НАТО уште во 2008 година. Стратешка политика на оваа Влада е земјата да влезе во НАТО и ЕУ, нагласи премиерот Никола Груевски на вчерашната трибина во Велес.

„Сите реформи за година и пол ние ги завршивме откако дојдовме на власт, односно сите оние што претходната Влада не можеше да ги заврши. Така добивме статус на земја што ги исполнува сите услови, а  поканата е одложена поради прашањето со јужниот сосед.

– Исто така, во 2009 година успеавме да ги елиминираме визите, нашите граѓани сега  патуваат без визи низ Европа и првпат добивме позитивен извештај за реформите и препорака за почеток на преговорите.

– Таа препорака веќе четири пати се обновува, а оваа година добивме најпозитивен извештај од Европската Комисија и четврта по ред многу сериозна препорака од ЕК до Европскиот Совет велејќи дека овојпат Комисијата бара без одлагање на Македонија да и се додели датум за почеток  на преговорите и да ги започне затоа што земјата заслужи, затоа што земјата и Владата правеа реформи со кои имаат сериозен напредок на сите полиња на општественото живеење“, истакна Груевски.

Би можело да ве интересира

Поранешниот романски премиер Понта ја препишал докторската дисертација, пресуди Врховниот суд

Жарко Настоски

Ахмети ја продолжи кампањата за прв премиер Албанец

А1он

Словенија доби нова Влада: Јанез Јанша е идниот премиер

Aleksandar Petrovski

Ирачкиот претседател го именуваше Алави за нов премиер

Естонија и понатаму без премиер

Експертите реагираат: Премиерот со многу овластувања во новата агенција за разузнавање

Anela Petrova

14 comments

A N T 25/10/2012 - 11:12 at 11:12

Okolu falenjeto.Gujo kazuva deka dobile bez vizen rezim,a zaborava deka procesot go pocna predhodnata vlada,il taka mu odgovara,kako i za drugite proekti.Ni prodava prikazna deka edno drvo,koga dosol toj vo gradinata,pocnalo da dava plodovi,ama toa drvo nekoj drug go zasadil i toj e nebiten,biten e toj sto gi bere plodovite.Vo “uspesite”zaborava da kaze deka toj od koga e dojden na vlast,Crna Gora ne bese drzava,stana i dobi datum za pregovori,a ovde ni prodava prikazna kolku bil uspesen,imal cetiri pozitivni izvestai.zaborava da ni se pofali kako i pomogna na Grcija so svojata antika da ne sprecuva da prodolzime napred.PREDLOG ovie govori neka si gi drzi po stabcinata na drpmne,nas ostanatite ne iritira,sto misli deka sme so kratko pamtenje.

Reply
тепало_пп 26/10/2012 - 02:02 at 02:02

само напред премиере кучињата (кодошите) си лаат караванот (патриотите) си врви

Reply
Bukefal 26/10/2012 - 18:36 at 18:36

Хаха, овие јадни коментари од страна на пп ме изнасмеаа…..!

Тепало бре, вашиот патриотски караван да не ви заглави некаде во Слупчане пред некој споменик на УЧК, да се поклоните да им одадате почит?

Или караванот да не заглави некаде во Сарај, каде вашиот ВОЏА се обидува да каже некоја реченица на албански јазик?

Или можеби вашиот караван заглавил во некој државен универзитет каде се интонира албанска химна, а вие, како големи патриоти од ДРПМНЕ не смеете ни да цвикнете и ја слушате гордо и достоинствено за да не добиете лакт од Али, вашиот нов војвода…!

Или можеби вашиот караван заглави во регулаторна комисија каде се договарате како курвин.ки и тајно да ја укинете дневната евтина тарифа и да ја зголемите цената на струјата!

Ееееее, од вакви патриоти државава ни пропадна..!

Инаку, ако не сте знаеле вашата партија ДРПМНЕ и власт денес се потсмев на сите телевизии освен на МТВ, Шител и Канал 5, вчера се смеевме сите на заебанциите што работниците од Охис ги приредија лред влада! Видовме како вода фрлаа, беа спремни да ракоплескат со панделки, и исекоа лента се во стил на вашиот лопатар Гујо, со што му го отворија патот до Охис да ги посети! Но, овој го нема никаде, се крие и од новинари и од народ, но може да се види сепак на некое место како по втор или трет пат сече ленти..!

Ееееее, ДИВИНА КОМЕДИЈА е оваа власт…!

Reply
Mite 25/10/2012 - 11:25 at 11:25

Gi zavrsivte zatoa sto pola i povekje bea zavrseni.NATO standardite ne se zavrsuvaat za edna godina toa mozes samo na slepcite da im go trubis.Toa e e edno.A drugo e do koe deredje dojdovme od tvoite prerodbenicki reformi-do prosjacki stap!

Reply
kumanovac 25/10/2012 - 12:28 at 12:28

Zaborava Grujo deka mu ostana ushte edna rabota da ja zavrshi a toa e da ja snema Makedonija.Veruvam deka i vo toa ke uspee bidejki ushte malku mu ostana od taa rabota.

Reply
Aleksandar 25/10/2012 - 13:56 at 13:56

Duri i da se iznamacam da go prifatam ova kako vistina, nema da se soglasat mnogumina. Reformite izgelda gi osetija edno 100-tina lugje okolu Grueski. So da prajme nie ostanative smrtnici.

Reply
Коментатор МК 25/10/2012 - 14:42 at 14:42

А и да не заборавиме! Убиството на Мартин Нешковски, апсењето на Бошковски, Затварањето на А1-тв, Време, Шпиц. Покачување на струјата, отстранување на ефтината струја, Поклонување пред споменици на учк, Пуштање мостови зборење албански, ги заборави ове реформи грујоо

Reply
Ернесто 25/10/2012 - 14:51 at 14:51

Мислиш, твојата претходна Влада?! ;)

Reply
Никола Прилеп 26/10/2012 - 07:30 at 07:30

Оваа влада е најуспешна Влада која Република Македонија ја имала досега!! И тоа е Факт!
Сите Факти говорат за тоа бидејќи фактите се поткрепени со дела а делата се гледаат сега и ќе останат и ќе се гледаат во иднина.
За разлика од Сдсм Вмро-Дпмне може слободно да ја објави својата работа по медиумите и јавноста .. Сдсм ќе речат се фали! Па нормално дека треба да се пофали за добрите дела за да целата Македонска јавност виде што направил за да биде видено и запамтено … за разлика на Комунистите Сдсмовци кои само зборуваат се фалат ама делата нигде не се гледаат нигде ги нема не држат место!
Ако некогаш влеземе во Еу и НАТО тоа ќе биде со владата на ВМРО-ДПМНЕ!

Reply
James T Kirk 26/10/2012 - 13:17 at 13:17

Дури и премногу Владата има вложено во целокупниот интеграциски процес, но, инаетот на една земја членка која е пред колапс не дозволува Македонија да го добие заслуженото место.

Reply
Дон_пп 26/10/2012 - 13:34 at 13:34

Македонија е сега на правиот колосек се гради на секаде, реформите што ги спроведе Груевски добиваат верификација во ЕУ , браво само продолжете така народо е со вас

Reply
детелинка_пп 26/10/2012 - 17:23 at 17:23

Па нормално кој ГРАДИ пак ќе си ГРАДИ, а кој КРАДИ пак ќе си КРАДИ, ова треба да им биде јасно на македонскиот народ!!!!

Reply
eva 26/10/2012 - 23:00 at 23:00

Ama nas ni jasno samo tebe ne ti e jasno. Zatoa kradcite za kratko vreme vo Idrizovo. Mislam deka sleden proekt treba da im bide zatvorot vo Idrizovo da go napravat vo barok stil, zasto ovoj drugiov barok dolgo ne ke moze da go gledaat.

Reply
A N T 26/10/2012 - 20:14 at 20:14

Normalno gradi za da kradi.Detelinke srce moe,za tebe e normalno tri vrbi 250 ooo evra.Onda srce ti si nenormalna.Eh sto ti e logika.

Reply

Leave a Comment

4 − two =