Груби се сретна со косовскиот амбасадор Дедај

Од:

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби одржа работен состанок со амбасадорот на Република Косово Ѓерѓ Дедај.

За време на состанокот тие разговарале за актуелните теми во земјата и за важни настани што се во интерес на Република Северна Македонија и Република Косово.

Груби, како што соопштија од неговиот Кабинет, во оваа пригода ја истакнал својата надеж дека во Република Косово на 14 февруари ќе се одржат слободни и демократски избори.

Двајцата соговорници разговарале и за процесот на поранешните лидери на Република Косово, кои во моментов се во Хаг.

Со амбасадорот на Косово разговарале и за европската интеграција на земјава, но и за отвореното прашање со Бугарија.

Груби и Дедај се согласиле дека процесот на попис во земјата е процес што треба да се спроведе, бидејќи последниот беше спроведен во 2002 година. Груби му посочил на амбасадорот Дедај дека пописот на населението е потребен со цел да се спроведат еднакви и фер политики.

Aмбасадорот Дедај му се заблагодарил на првиот вицепремиер Груби за меѓувладината соработка и заемната поддршка на институциите на Северна Македонија и Косово, но и за одржувањето на одличните односи меѓу нашите две земји, во сите области и во однос на заедничката европска перспектива.

Соговорниците Груби и Дедај размениле мислења и за други политички теми во земјата и во регионот.

Би можело да ве интересира

Владата ја усвои финансиската поддршка за радиодифузерите

Жарко Настоски

Заев се сретна со новиот владин економски советник од Германија

Жарко Настоски

Потребна е измена на член 102 за реализирање кампањи од исклучителен јавен интерес, смета Владата

Ана Ололовска

Граѓаните кои имаа блокирани сметки уште не ја добиле државната помош, се чекаат законските измени

Жарко Настоски

На барање на голем број компании Владата покренува автентично толкување на Законот за контрола на опојни дроги

Ана Ололовска

Николовски: Ќе направиме се за да докажеме дека искрено и одговорно работиме на борба против корупцијата

Ана Ололовска