Ѓорѓиев: До Владата доставени оставките на министрите и замениците-министри од ДУИ

Од:

Министрите и замениците министри од ДУИ денеска ги поднесоа оставките до Владата на Република Македонија.

– Можам да потврдам дека до Владата се пристигнати сите оставки на министрите и замениците-министри од редовите на ДУИ. Станува збор за оставките на министрите Муса Џафери, Фатмир Бесими, Беким Незири, Абдилаќим Адеми, Нурхан Изаири, Аднан Јашари и Лирим Шабани, како и на заменик-министрите Ардиан Џеладини, Неметула Халими, Земри Ќамили и Илми Селами, изјави за МИА владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев.

Претседателството на ДУИ на синоќешната седница донесе едногласна одлука сите министри и заменици министри на ДУИ да поднесат неотповикливи оставки.

Би можело да ве интересира

Димитров во Рига: Секое понатамошно одложување на преговорите со Северна Македонија испраќа деморализирачки сигнал до Западен Балкан

Ана Ололовска

Заев и Бектеши идниот месец во Грција ќе потпишат за изградбата на гасоводниот интерконектор

Жарко Настоски

Најавено учество на Заев и Димитров на Делфи економскиот форум во Атина

Ана Ололовска

Владата за извештајот на „Репортери без граници“: Ќе продолжиме најенергично да реагираме на појавите на закани кон медиумските работници

Ана Ололовска

Владата ја одзеде концесијата за ископување песок во Долно Коњаре

Жарко Настоски

Влада: Шестиот пакет владини мерки тежи 17,8 милиони евра, ќе се насочи кон 12 дејности

Жарко Настоски

Leave a Comment

sixteen − two =