Гир: Загрижува слабата имплементација на препораките на Антикорупциска

Од:

Евроамбасадорот Дејвид Гир денеска порача дека загрижува слабата имплементација на препораките на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК). Тој потенцираше дека сите препораки на ДКСК како и на Државниот ревизор не се тајни, туку се јавно достапни и граѓаните очекуваат истите да бидат доследно имплементирани.

-Работата на ДКСК е од огромна важност затоа што покажа загриженост и покрена прашања кои ги тангираат и граѓаните и институциите. Вистина е дека сите тие препораки кои што произлегуваат од ДКСК, а се неимплементирани е загрижувачки за сите нас, изјави Гир за време на донацијата на амбулантни возила на скопската Итна помош, во одговор на новинарско прашање.

Тој подвлече дека низ текот на годините опаѓа процентот на имплементацијата на препораките кои произлегуваат од ДКСК.

-Ако ги разгледате сите препораки кои произлегуваат од ДКСК, како и процентот на нивна имплементација низ текот на годините, ќе забележите дека од 20 отсто паѓаат на 10 отсто, па се до неодамна на 14 отсто. Тоа навистина е многу разочарувачки и со право граѓаните очекуваат да има висока имплементација на нивните препораки. Сите препораки кои што произлегуваат од извештајот на Државниот ревизор и на ДКСК не се тајни. Тие се јавно достапни и ние но и граѓаните очекуваат да бидат доследно имплементирани, додаде Гир.

Би можело да ве интересира

Антикорупциска го усвои приговорот на Силјановска-Давкова за кршење на изборните правила

Антикорупциска решава за приговорот на Силјановска Давкова за тестирањата за прием во Академијата за судии

Гир: Да се исполнат препораките од ОЛАФ, нема да се намалат средствата за Еразмус+

Горан Наумовски

Гир: Не се точни тврдењата дека ЕУ не ја сака Македонија

Новиот состав на ДКСК даде свечена изјава во Собрание

Скопската Итна помош доби седум амбулантни возила како донација од ЕУ