Гевгелиските советници повторно негативно се изјаснија за геолошки истражувања на Кожуф

Од:

Советот на Општина Гевгелија уште еднаш даде негативно мислење на повтореното барање од Министерството за економија за доделување на концесија за детално геолошко истражување на металични минерални суровини на локалитетот „Коњско“ на барателот „Резервоар Минералс Македонија“ од Скопје.

И овој пат при донесување на мислењето, Советот на општина Гевгелија ги зеде предвид неколкуте стратешки документи во кои децидно е наведено дека „на територијата на општина Гевгелија се забранува изградба на објекти од тешка и загадувачка индустрија, во насока на зачувувањето на здравата животна средина“.

– На мислењето се надоврзуваат цврстиот став на градоначалникот Сашо Поцков, на Советот, недвосмислениот став на невладиниот сектор, како и на целокупната гевгелиска јавност која еднаш веќе енергично се изјасни дека сака општина Гевгелија да биде модерна, европска, одржлива и пред се зелена општина, се вели во соопштението на општинската служба за информирање.

Би можело да ве интересира

Во Гевгелија позитивно решени околу 90 отсто од барањата за легализација на дивоградби

Ана Ололовска

Пронајдени 142 мигранти во товарно возило, кривични пријави за двајца гевгеличани

А1он

Пронајдени 142 мигранти во камион со бугарски регистарски ознаки

А1он

60 полицајци на служба во Гевгелија од денес во изолација поради позитивен колега – странец

Маја Илиевска-Пачемска

Двајца млади стоматолози од Гевгелија одржаа концерт како поддршка за нивните колеги доктори

Ана Ололовска

МВР: Пријави против сите лица во Гевгелија кои играа оро на улица за полицискиот час

А1он