Габриел: Нема билатерален проблем меѓу Софија и Скопје

Од:

Бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Марија Габриел, која пристигна во Скопје за да учествува на Министерскиот совет на ОБСЕ, изјави дека нема билатерален проблем меѓу Бугарија и Северна Македонија, туку станува збор за исполнување на вредностите на ЕУ, а историјата треба да им се остави на историчарите и да не се злоупотребува, политизира и радикализира.

– Нема билатерален проблем меѓу Бугарија и Република Северна Македонија. Бугарија е земја членка на ЕУ и ги поддржува принципите и вредностите на ЕУ. Ако Северна Македонија сака да стане членка на ЕУ, мора да покаже дека членството во ЕУ значи обврски и исполнети ветувања. Разбирањето во ЕУ е јасно – сакаме да покажеме дека мора да се почитуваат човековите права и принципите на ЕУ, истакна Габриел на синоќешното отворање на изложбата „Пловдив – град на мозаиците“ во Бугарскиот културно-информативен центар во Скопје.

Како што пренесуваат бугарските медиуми, осврнувајќи се историските прашања и несогласувања меѓу Софија и Скопје, Габриел истакна дека „историјата има свое значење и таа треба да биде предмет на дискусија на историчарите и експертите, бидејќи секогаш кога ќе се укаже прилика да се злоупотреби, таа се политизира и радикализира, така одиме во маѓепсан круг“.

Би можело да ве интересира

Бугарија нема да испраќа војници во Украина

Земјотрес во Бугарија

Бугарија: Земјоделците организираа протест пред зградата на Владата барајќи оставка од ресорниот министер

Нормализирана состојбата на граничниот премин Делчево

А1он

Гужви за влез во Бугарија: Се чека по два часа, се пропуштаат само по неколку возила

А1он

Измамничка од Бугарија се обидела да земе пари од две жени од Куманово и Свети Николе