Фросина Ременски и Јасна Мандиќ дел од осомничените во новата истрага за „Рекет“

Од:

Потпретседателката на Собранието, Фросина Ременски и почесна претседателка на Меѓународниот сојуз е една од осомничените во новата истрага што денеска ја отвори Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, дознава „А1он“.

За неа Обвинителството бара мерка за претпазливост, односно да и’ биде одземен пасошот или редовно да се јавува во судот.

Се очекува во текот на денот осомничените, меѓу кои и Ременски, да бидат изведени пред судија на претходна постапка.

Осомничена според информациите на „А1он“ е и Јасна Мандиќ, заменик претседател на Меѓународниот сојуз.

Би можело да ве интересира

Фирмите поврзани со Боки 13 затаиле данок од 325 илјади евра

А1он

УЈП: Кривични пријави против сојузот на Боки 13, Томато продукција и БМЈ груп

А1он

Јанева се враќа во Шутка

Васко Маглешов

(ВИДЕО) Мицкоски: Не сум веќе сопственик, го отуѓив мојот дел во хидроцентралите

Татјана Ташкова

Заев: Времената суспензија на Ременски и дава можност да не ја користи својата партиска и политичка моќ при докажувањето на својата невиност

Татјана Ташкова

Ременски не се чувствува виновна за случајот „Рекет“, Заев очекува да се докаже нејзината невиност