ФОТО: Кривичниот суд ги отвори вратите, в понеделник првото судење во новата зграда

Од:

По осум години изградба, новиот објект на кривичниот суд денеска беше во употреба. Првото рочиште во судот е зажано за в понеделник за случајот „Титаник“ на СЈО.

Барокната зграда која почна да се гради во 2010 година има десет нивоа, две подрумски, приземје, шест ката и поткровје. Изградбата на објектот беше поддржана со приближно 8,3 милиони евра заем од Светска банка. Новиот објект има 74 судиски кабинети, 22 средни судници и две репрезентативни судници од кои едната ќе биде со капацитет за 200 лица за случаи на организиран криминал и една за 100 лица.

Обезбеден е простор за архиви, шалтер-сала со 60 работни места за сите оддели и простории за судската полиција, судиски кабинети за кривичниот оддел за организиран криминал, оддел за прекршоци и оддел за извршување санкции, кабинети и канцеларии за одделот за истрага, истражен оддел за организиран криминал, канцеларии за судската управа и судската служба, како и паркинг простор за 60 возила. Објектот има вкупна корисна површина од 8.826 квадратни метри.

Претседателот на Судот, Иван Џолев, рече дека надворешниот дел на зградата бил готов во 2013 година.

„Разни луѓе различно ја доживуваа надворешноста, на некои им се допаѓаше, а некои ја критикуваа. Кога сме кај убавината новата зграда ќе ја споредам со човекот. Лично сметам дека убавината доаѓа однатре, а не однадвор. Уште како мал ме учеа дека убавината доаѓа од внатрешноста. Убав човек е оној кој е убав однатре. Како и кај луѓето, така новиот кривичен суд убавината ќе ја креиара однатре, а ќе ја создадеме ние вработените во судот“, рече Џолев на денешното пуштање во употреба на новата зграда.

Би можело да ве интересира

Решението Мијалков да биде пуштен од притвор до вечерва ќе биде пратено до „Шутка“

А1он

Триесетдневен притвор за Мијалков

А1он

Притвор за полицајците и цариниците кои беа уапсени за шверц на дрога

А1он

Илија Трпков реизбран за претседател на подружницата на судии од Основниот суд Скопје при Здружението на судии

А1он

ВИДЕО: Среде пандемија еден стан во Скопје го продал на четворица, на суд уште една урбана измама

Маја Илиевска-Пачемска

Укинат куќниот притвор на Миле Јанакиески

А1он