Форум на жени на ДОМ: Најостра осуда за сексистичкиот фејсбук статус на Стоилковски!

Од:

Форумот на жени на ДОМ најостро го осудува сексизмот, потценувањето и дискриминацијата на жените врз основ на род, во фејсбук статусот на опозицискиот портпарол, Стоилковски.

„Ваквиот говор на омраза е недозволив за било кој граѓанин, а особено за портпарол чија функција е да ги презентира ставовите на партијата. Конотацијата на текстот е навредлива не само лично за Министерката за финансии, туку за жените генерално.

Ваквите сексистички содржини ги обесхрабруваат жените во нашето доминантно патријархално и конзервативно општество активно да се вклучат во политичкиот, економскиот и јавниот живот.

На тој начин се оневозможува развојот на општеството во целост.

Овие ретроградни стереотипни ставови за улогата на жените во општеството се потврда за потребата од унапредување на правата на жените како човекови права. За Форумот на жени на ДОМ тие се дополнителен мотив за уште поинтензивно делување со цел реализирање на политиките за економско јакнење и зголемено учество на жените во политиката“, се вели во соопштението на ДОМ.

Би можело да ве интересира

ДОМ: Владата да им ги одземе ингеренциите на Охрид и Струга

Ана Ололовска

ДОМ: Трајно да се реши случајот со рудникот Иловица

А1он

ДОМ спроведе обука за алтернативни начини на изборна кампања

Ана Ололовска

ДОМ: Општина Струга веднаш да започне со отстранување на дивоградбите

Ана Ололовска

ДОМ: Законот за недискриминација – приоритет за новиот собраниски состав

Ана Ололовска

ДОМ: Дали Управниот суд ја крие пресудата за Иловица?

Ана Ололовска