Филипче нема информации дали Мијалков се тестирал и дали пријавил самоизолација

Од:

Министерот за здравство Венко Филипче нема информации за тоа дали поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се тестирал за Ковид – 19 и дали контактирал со здравствените власти. Мијалков откако исчезна во неделата, вчера се појави со објаснување дека бил во самоизолација поради тоа што имал температура над 40 степени.

„Немам информации дали се тестирал и дали контактирал со Здравствениот инспекторат “, кусо одговори министерот Филипче.

На прашањето дали е можно по само три месеци некој повторно да се зарази со вирусот, како во случајот на Мијалков, министерот Филипче одговори дека болеста има многу непознаници и има многу специфични случаи, но науката се уште не дала одговор на тоа прашање.

Тој најави дека следната недела МАНУ ќе ги објави резултатите од анализите за присутните соеви на вирусот кај нас по зголемувањето на бројот на новозаболени поради непочитување на мерките.

Би можело да ве интересира

Филипче: 2.000 вакцини „Синофарм“, донација од OАЕ, вечерва пристигнуваат во Македонија

Жарко Настоски

Филипче: Мерките не се политички мотивирани, нема да можеме да издржиме ако за празниците се зголеми бројката како лани

Маја Илиевска-Пачемска

Филипче е задоволен од првиот ден од вакцинацијата во „Борис Трајковски“

Жарко Настоски

Пресудата за „Трезор“ ќе биде објавена идната недела

Жарко Настоски

Наместо одговорност, Заев ќе му дава медал на Филипче, а Караџовски прашува каде е одговорноста за Меркел и Џонсон

Кристијан Ландов

Мијалков да се ослободи од обвинение, побараа неговите адвокати